تصور کنید؛ شما تلاش زیادی کرده اید تا اجزای مختلف سایت خود به خوبی کار کنند، ساختار سایت شما عالی است، پر از محتوای خوب، هدفمند و ارزشمند است. اما این اولین تجربه ای نخواهد بود که یک بازدیدکننده، مشتری یا کاربر بالقوه محتوای شما با سایت شما دارد.

کاربران برای دسترسی به محتوای شما ابتدا باید سایت شما را بارگذاری کنند!

اگر سایت شما کند باشد، کاهش قابل توجهی در ترافیک ایجاد می شود و افراد کمتری از آن بازدید می کنند. بنابراین اگر رقیبی با سایت سریعتر داشته باشید از شما پیشی خواهند گرفت. عدم توجه به افزایش سرعت سایت مانند عدم توجه به مشتریان است. پس دلیلی برای ماندن آنها وجود ندارد.

ابتدا اجازه دهید کمی بیشتر در مورد سرعت سایت بیاموزیم.

سرعت سایت چیست؟

سرعت سایت زمان بارگذاری یک صفحه در سایت است و باید بدانید که سرعت هر صفحه در سایت فقط روی آن صفحه تاثیر می گذارد. (مثلاً اگر سرعت صفحه اصلی شما زیاد است، ربطی به صفحات دیگر ندارد.)

معیارهای مختلفی برای اندازه گیری سرعت سایت وجود دارد، اما باید بدانید که معیار اصلی برای اندازه گیری سرعت سایت توسط گوگل است؛ شبکه اصلی ویلاس است.

این مقاله در مورد تکنیک های افزایش سرعت سایت است. برای درک کامل مفاهیم اولیه سرعت سایت می توانید از صفحات زیر استفاده کنید.

سرعت سایت چقدره؟
Core Web Vitals چیست؟

چگونه سرعت سایت را تست کنم؟

در مرحله بعد، به برخی از ابزارهایی که برای آزمایش و بررسی مسائل مربوط به سرعت و عملکرد نیاز دارید اشاره می کنم. این لیست شامل بهترین ابزارهای تست وب سایت، هم رایگان و هم پولی است.

gtmetrix
pagespeedinsight
تست سرعت Pingdom
روندهای صعودی
WebPageTest
بهینه سازی سرعت صفحات Varvy
مانیتور دات کام

تکنیک های افزایش سرعت سایت

در ادامه 9 روش برای افزایش سرعت سایت توضیح خواهم داد که با رعایت آنها می توانید سرعت سایت خود را افزایش دهید.

1. برای میزبانی سایت خود هزینه بیشتری بپردازید
یکی از راه هایی که اکثر مردم در هزینه خود صرفه جویی می کنند، انتخاب هاست اشتراکی ارزان است. در این روش تا حد امکان برای سرور تعدادی وب سایت بر روی آن قرار می گیرد.

در چنین هاست هایی، وب سایت شما در اکثر مواقع در دسترس است، اما گاهی اوقات وب سایت بسیار کند بارگذاری می شود. این باعث می شود که کاربران بدون اینکه خریدار شوند، سایت شما را ناامید ترک کنند.

بازدیدکنندگان نمی خواهند منتظر بارگذاری وب سایت شما بمانند و می خواهند در سریع ترین زمان ممکن بارگذاری شود.

کاربران می خواهند زمان کافی را در وب سایت شما صرف کنند تا به هدف خود برسند. خواه خواندن یک مقاله، خرید یک محصول یا هدف خاص دیگری باشد. حتی اگر سرعت سایت کمی کند باشد، احتمالا از تجربه خود در سایت شما متنفر خواهند شد. آنها بدون اینکه خریدار شوند سایت شما را ترک خواهند کرد.

تفاوت واقعا چقدر است؟
بنابراین آمازون یک نظرسنجی انجام داد. تنها 100 میلی ثانیه اختلاف (واحد زمانی که حتی انسان ها هم نمی توانند آن را درک کنند) کافی بود تا فروش آنها یک درصد کاهش یابد. Walmart نتایج مشابهی گرفت.

اگر چنین واحد زمان کوچکی چنین تأثیر مستقیمی بر فروش داشته باشد، پس ثانیه های بیشتر چه تأثیری بر فروش دارند؟

اما به همین جا ختم نمی شود. سرعت سایت شما علاوه بر کاهش رتبه جستجوی ارگانیک، اگر از سیستم تبلیغاتی گوگل نیز استفاده کنید، کاربران را مجبور به کلیک کردن می کند که هزینه کمتری برای شما خواهد داشت، اما چون سایت شما به کندی بارگذاری می شود، بلافاصله صفحه را ترک می کنند.

Pogo Stiking چیست؟
به عبارت دیگر، اگر وب سایت شما به کندی بارگذاری می شود، احتمالاً رقبای شما از شما جلوتر خواهند بود.

از خرید هاست اشتراکی بد و ارزان خودداری کنید. هاست های وب زیادی وجود دارند که برای سرعت بهینه شده اند. در این بین هاست های اختصاصی وردپرس وجود دارند که سرعت بهینه سازی شده اند. قیمت برخی از آنها مشابه گزینه های دیگر است.

پس از اطراف بپرسید. چند آزمایش انجام دهید. از یک هاست اشتراکی قدرتمند استفاده کنید. این باعث رضایت بازدیدکنندگان و گوگل می شود.

سئو فنی چیست؟
2. درخواست های HTTP را کاهش دهید!
برای رندر و عملکرد یک صفحه وب، به یک فایل نیاز داریم. از جمله این فایل ها می توان به HTML، CSS، Java Script، تصاویر و فونت ها اشاره کرد. هر کدام از این فایل ها به یک درخواست HTTP جداگانه نیز نیاز دارند. هرچه درخواست های HTTP بیشتر باشد، صفحه کندتر بارگذاری می شود.

اکنون، اگر شما مانند اکثر افرادی هستید که با آنها صحبت می‌کنم، احتمالاً فکر می‌کنید: «نیازی به نگرانی در مورد آن ندارم. من می‌دانم دارم چه کار می‌کنم.» بیش از 90 درصد از وب‌سایت‌هایی که با آنها برخورد می‌کنم به این موضوع رسیدگی می‌کنند، اما مشکل جای دیگری است: بسیاری از طراحان وب، صرف نظر از مهارت‌ها و تجربه‌شان، سرعت صفحه را در اولویت قرار نمی‌دهند. بسیاری از آنها حتی نمی دانند چگونه این کار را انجام دهند. این یک حقیقت تلخ است.

مشکل از اینجا شروع می شود:

برای اکثر تم ها، یک یا چند فایل CSS و چندین فایل جاوا اسکریپت بارگذاری می شوند. برخی از این فایل ها مانند Jquery یا Font Awesome o

معامله
تمام فایل های CSS را به یک فایل تبدیل کنید
افزونه هایی را که فایل های CSS یا Java خود را بارگیری می کنند، به حداقل برسانید یا حذف کنید. در برخی موارد، مانند Gravity Forms، شما این امکان را دارید که دانلود آنها را غیرفعال کنید.
از Spirit برای تصاویر تکراری استفاده کنید.
در صورت امکان به جای فایل های تصویری از فونت هایی مانند FontAwesome یا Ionic Icons استفاده کنید. در این حالت فقط باید یک فایل را دانلود کنید.
3. استفاده از اسلش دنباله دار
اسلش در انتهای URL را اسلش انتهایی می نامند.

حذف اسلش انتهایی از لینک های داده شده در صفحات شما تأثیر منفی بر سرعت صفحه شما دارد. چه این لینک ها از منابع خارجی (بک لینک) باشند و چه از وب سایت خودتان.

اثر اسلش انتهایی چیست؟
وقتی URL بدون اسلش انتهایی باشد، سرور به دنبال فایلی با آن نام می‌گردد. اگر فایلی با آن نام پیدا نکرد، URL را به عنوان دایرکتوری مشخص می کند. سپس به دنبال فهرست فایل پیش فرض می گردد.

به عبارت دیگر، با حذف اسلش انتهایی، سرور را مجبور به انجام یک تغییر مسیر 301 می کنید، اگرچه این تغییر جهت به نظر شما سریع می رسد، اما مدتی طول می کشد.

(این بد است) https://example.com
(این هم بد است) https://example.com/services
(این خوب است) https://example.com/
(این هم خوب است) https://example.com/services/
4. فشرده سازی Gzip را فعال کنید
با فعال کردن فشرده سازی GZIP، می توانید زمان دانلود فایل های HTML، CSS و Java Script را به میزان قابل توجهی کاهش دهید. آنها به صورت فایل های فشرده کوچکتر دانلود می شوند. سپس پس از رسیدن به مرورگر از حالت فشرده خارج می شوند.

نگران نباش! کاربران شما نیازی به انجام کار اضافی ندارند. همه مرورگرهای جدید (گوگل کروم، فایرفاکس) از GZIP پشتیبانی می کنند. مرورگرها اکنون به طور خودکار GZIP را برای تمام درخواست های HTTP مدیریت می کنند.

5. حافظه مرورگر Cash را فعال کنید
با فعال کردن کش مرورگر، عناصر صفحه وب در مرورگرهای بازدیدکنندگان شما ذخیره می‌شوند. بنابراین دفعه بعد که کاربران از وب سایت یا صفحه دیگر شما بازدید می کنند، مرورگر این کار را بدون ارسال درخواست HTTP به سرور برای موارد ذخیره شده انجام می دهد.

پس از بارگذاری صفحه اول و ذخیره عناصر آن در حافظه مرورگر، تنها لازم است عناصر جدید در صفحات بعدی بارگذاری شوند. این باعث کاهش تعداد فایل هایی می شود که باید در یک جلسه مرور معمولی دانلود شوند.

6. فایل های CSS و JS را کوچک کنید
کوچک کردن فایل های جاوا اسکریپت و CSS باعث حذف فضاهای سفید در فایل می شود. این باعث کاهش حجم فایل می شود. در نتیجه زمان بارگذاری صفحه نیز کاهش یافته و سرعت صفحه افزایش می یابد.

خوشبختانه، این یک فرآیند دستی نیست. چندین ابزار آنلاین برای تبدیل یک فایل به نسخه کوچک شده آن وجود دارد.

همچنین افزونه های زیادی برای وردپرس وجود دارد. این افزونه ها جایگزین لینک های سر وب سایت می شوند. این جایگزین فایل های CSS و جاوا اسکریپت معمولی شما به همراه نسخه های کوچک شده آنها می شود. به این ترتیب هیچ تغییری در فایل های اصلی ایجاد نمی شود. از جمله پلاگین های معروف کش سایت مانند:

کش کامل W3
WP Super Cache
موشک WP
انجام تنظیمات صحیح ممکن است کمی طول بکشد. گاهی؛ Minification می تواند CSS و خروجی جاوا اسکریپت را خراب کند. بنابراین، زمانی که فایلی را کوچک می‌کنید، حتماً وب‌سایت خود را به طور کامل و با دقت بررسی کنید تا مطمئن شوید که مشکلی وجود ندارد.

7. اولویت بندی محتوای قسمت قابل مشاهده صفحه
وب سایت شما سریعتر برای کاربران بارگذاری می شود. اگر اولویت بندی محتوا در بالای صفحه کدگذاری شده باشد. به عبارت دیگر، محتوا باید قبل از اسکرول بازدیدکننده قابل مشاهده باشد.

این بدان معناست که هر عنصری که در بالای صفحه است باید در ابتدای HTML صفحه باشد تا مرورگر ابتدا آنها را دانلود و رندر کند.

همچنین لازم است فایل های CSS و جاوا اسکریپت مورد نیاز بالای صفحه به صورت درون خطی (داخل صفحه) باشند.

اصطلاحات تخصصی سئو
8. بهینه سازی فایل های رسانه ای
امروزه دوربین های تلفن همراه از کیفیت بالایی برخوردار هستند. سیستم های مدیریت محتوای جدید مانند وردپرس نیز آپلود تصاویر را آسان کرده است. اکثر مردم فقط یک عکس می گیرند و آن را منتقل می کنند. حتی بدون اینکه بدانیم، اندازه تصویر اغلب حداقل چهار برابر بزرگتر از نیاز است.

این به طور قابل توجهی سرعت وب سایت شما را کاهش می دهد. مخصوصا برای کاربران موبایل.

با بهینه سازی فایل های رسانه ای وب سایت می توان سرعت صفحه را به میزان قابل توجهی بهبود بخشید. انجام این کار نسبتا آسان است.

بهینه سازی تصویر
قالب ایده آل را انتخاب کنید. JPG برای تصاویر عکاسی مناسب است. در حالی که GIF یا PNG برای تصاویر با مناطق بزرگ رنگ ثابت مناسب هستند. فایل های PNG 8 بیتی برای تصاویر بدون شبکه آلفا (پس زمینه شفاف) مناسب هستند. فایل های 24 بیتی برای تصاویر با کانال آلفا هستند.
اطمینان حاصل کنید که تصاویر اندازه مناسبی دارند. آ

عرض (ابعاد) بهینه را بر اساس اندازه صفحه بازدیدکنندگان ارائه دهید.
اگر از ویدیوی پس‌زمینه به عنوان عنصر طراحی استفاده می‌شود، موسیقی صوتی را حذف کنید.
فایل ویدئویی را فشرده کنید. من بیشتر اوقات از Adobe Premiere استفاده می کنم. Camtasia هم خوبه.
طول ویدیو را کاهش دهید.
به جای ارائه ویدیوها از سایت خود، آنها را در YouTube یا Apart آپلود کنید. سپس از کد iframe آنها استفاده کنید.
برای بهینه سازی صحیح فایل های رسانه ای وب سایت خود، باید تصاویری با اندازه صحیح ارائه دهید. این اندازه باید بر اساس اندازه صفحه نمایش کاربر باشد. به جای اینکه خودتان اندازه آنها را تغییر دهید.

بر اساس پیاده سازی تصویر، دو راه برای مقابله با این مشکل وجود دارد:

تصاویر درون HTML وب سایت شما می توانند با استفاده از آرایه src ارائه شوند. این مجموعه به مرورگر امکان دانلود و نمایش تصویر مناسب را می دهد. این تصویر مناسب بر اساس اندازه صفحه ای که بازدیدکننده استفاده می کند انتخاب می شود.
تصاویری که از طریق css در صفحه قرار می گیرند معمولاً به عنوان تصاویر پس زمینه هستند. این تصاویر ممکن است برای نمایش بر اساس اندازه صفحه نمایش دستگاهی که بازدیدکننده استفاده می کند، کدگذاری شوند.
9. از CDN و کش استفاده کنید
استفاده از کش به سرور شما اجازه می دهد تا یک کپی ثابت از صفحات شما را ذخیره کند. بنابراین در این روش صفحات وب بسیار سریعتر به مرورگر بازدید کننده ارسال می شوند.

CDN اجازه می دهد تا این نسخه ها در سرورهای سراسر جهان توزیع شوند. سپس مرورگر سرور می تواند آنها را از نزدیکترین سرور دریافت کند. استفاده از CDN می تواند به طور چشمگیری سرعت صفحه را افزایش دهد.

آخرین کلمه
فرقی نمی کند که از یک وب سایت به عنوان ویترین فروشگاه مجازی برای شرکت خود، مکانی برای فروش کالا یا خدمات یا صرفاً به عنوان راهی برای ارتباط با مشتریان استفاده می کنید. در هر صورت؛ افزایش سرعت سایت بسیار مهم و ضروری است.

وقتی سرعت سایت شما بالا باشد، احتمال اینکه وب سایت شما رتبه بهتری داشته باشد و بازدیدکنندگان شما به خریدار تبدیل شوند، بیشتر می شود. در این صفحه یاد گرفتید که برای افزایش سرعت سایت چه باید کرد. اکنون زمان اعمال نکات است. قبلا؛ به این مقاله رای دهید